Dla każdego rodzica ciąża i narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu, ale także okres wielu obaw, wyrzeczeń i trosk. Przyszłym rodzicom towarzyszą różne uczucia: od radości aż po strach i niepokój. Jak zatem przygotować się do nowej roli, aby czuć się pewniej i bezpieczniej?
Macierzyństwo to nie tylko przygotowanie pokoju dla dziecka i zaopatrzenie się we wszelkie, niezbędne akcesoria. To przede wszystkim świadome przygotowanie się do nowej roli w życiu. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą przygotować się do bycia rodzicem.
1. Po pierwsze wcześniejsze przygotowanie
Podczas przygotowań do porodu nie można zapomnieć o zakupie wszystkich potrzebnych sprzętów, ubranek dla dziecka, przygotowaniu mieszkania na pojawienie się nowego członka rodziny, zakupie produktów potrzebnych w ciąży, podczas porodu oraz połogu. W tym czasie warto zastanowić się także nad wyborem szpitala. Przemyśleć swoje potrzeby i preferencje, tak aby świadomie wybrać szpital, który sprosta naszym oczekiwaniom. Przynajmniej miesiąc przed porodem warto spakować torbę do szpitala oraz ustalić wszystkie szczegóły logistyczne. Poznać drogę, sprawdzić ile czasu zajmie nam dojazd oraz która droga będzie najlepsza. Dobrze jest także wcześniej odwiedzić szpital, porozmawiać z lekarzem lub położną jak wygląda procedura przyjęcia do szpitala oraz kwestie związane z porodem. Wcześniejsze zapoznanie się z warunkami szpitala spowoduje, że mniej spraw nas zaskoczy. Wbrew pozorom zobaczenie wcześniej nawet tylko szpitalnych murów może okazać się korzystne, ponieważ kolejnym razem nie będziemy się tam już czuć jak w nowym miejscu, a to da nam duży komfort psychiczny.
2. Rozmowa to podstawa
Jedną z ważniejszych rzeczy, o które warto zadbać jeszcze przed narodzinami dziecka jest wspólna rozmowa pomiędzy partnerami. – Podczas takiej rozmowy warto zastanowić się nad tym jak wyobrażamy sobie wspólne rodzicielstwo, a także nasze codzienne życie. Jakie mamy oczekiwania i potrzeby względem siebie, czego się obawiamy oraz co jest dla nas ważne. Przyjście na świat dziecka powoduje wiele zmian, dlatego jeszcze przed narodzinami warto szczerze porozmawiać, jak możemy zadbać także o naszą relację, już po pojawieniu się dziecka – wyjaśnia Dorota Kobierska, trener rozwoju osobistego, coach, psychoterapeuta, właścicielka firmy Personal Effect.
3. Uzbrój się w potrzebną wiedzę
Jeśli spodziewamy się pierwszego dziecka, to nie powinniśmy przejmować się swoją niewiedzą, jest to całkiem normalny stan. Chcąc poczuć się pewniej i bezpieczniej w roli rodzica warto uczęszczać do szkoły rodzenia, czytać książki o ciąży, porodzie i rozwoju dziecka. Dzięki temu łatwiej nam będzie radzić sobie w czasie ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Jeśli przy wybranym przez nas szpitalu znajduje się szkoła rodzenia, warto zastanowić się nad uczęszczaniem do niej. Podczas zajęć przyszli rodzice mogą dowiedzieć się jak może wyglądać poród, co robić, żeby łagodzić ból porodowy, czy jak opiekować się małym dzieckiem. Z kolei po powrocie do domu warto skorzystać z pomocy np. pielęgniarki środowiskowej, która sprawdzi jak po porodzie czują się mama i nowo narodzone dziecko. Pierwsze dni z noworodkiem mogą nie należeć do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko i wszystko jest nowe. Właśnie dlatego podczas spotkania z położną warto poruszyć wszystkie nurtujące nas kwestie związane z opieką nad dzieckiem. Fachowa pomoc położnej sprawi, że poczujemy się pewniej w nowej roli i będziemy spokojniejsi podczas wykonywania codziennych czynności przy dziecku.
4. Myśl pozytywnie
Warto szukać własnych zasobów, które pomogą nam podczas porodu. Zastanowić się nad naszymi mocnymi stronami czy doświadczeniami, które nas ukształtowały i mogą być pomocne w tym ważnym dla nas czasie. – Chcąc ułatwić sobie sam poród koniecznie trzeba nastawić się na pozytywne myślenie. Władza naszego umysłu nad ciałem jest wielka, a blokada psychiczna może spowodować nawet zahamowanie postępu porodu. Warto skupić się również na zdobyciu wiedzy, która przyda się, aby ułatwić przyjście dziecka na świat np. jak prawidłowo oddychać podczas porodu. Zadbajmy, także, by był z nami ktoś bliski, kto potrzyma za rękę lub wesprze w trudnym momencie. Jeszcze przed porodem wyobrażajmy sobie jak chcemy, żeby wyglądał dzień narodzin naszego dziecka, zastanówmy się co jest dla nas ważne oraz jakie mamy potrzeby i oczekiwania. Wszystko to pozwoli nam poczuć się pewniej podczas porodu – dodaje Dorota Kobierska, właścicielka firmy Personal Effect.
Wszystkie powyższe sposoby pomogą nam przygotować się do nowej roli, jaką jest bycie rodzicem. Pamiętajmy jednak, że pełne przygotowanie się do bycia rodzicem możliwe jest poprzez rozwinięcie w sobie otwartości na to co nowe i nieznane oraz akceptowanie zmian dotyczących stylu życia, priorytetów czy relacji z partnerem. Na niektóre z tych zmian mamy wpływ i możemy się do nich przygotować, na inne nie, ale warto jest zastanowić się jak chcemy, aby to nasze „nowe” życie wyglądało, co możemy zrobić, aby nadal mogło być dla nas satysfakcjonujące i wartościowe.