ciąża

Zdrowe odżywianie w ciąży

Spread the love

Ciąża to dla każdej kobiety absolutnie wyjątkowy stan. Odkąd plemnik spotyka się z komórką jajową i dochodzi do zapłodnienia, cały organizm kobiety zaczyna koncentrować się na tym, by utrzymać to nowe życie i zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Wszelkie zmiany hormonalne, a także w budowie ciała kobiety służą jednemu celowi – podtrzymać rozwijające się życie przez kolejne dziewięć miesięcy. To bez wątpienia prawdziwy cud stworzenia. I chociaż podczas ciąży wiele niezbędnych zmian zachodzi w ciele kobiety automatycznie, są też pewne rzeczy, o które musi ona zadbać świadomie. I to od jej wyborów zależy, czy pomoże czy też zaszkodzi w rozwoju maleństwa. Kluczową rolę odgrywa tu zdrowe odżywianie w ciąży.

Co zatem powinna spożywać kobieta w ciąży, a czego bezwzględnie unikać? Jakie inne rzeczy powinna wziąć pod uwagę, by chronić swoje nienarodzone dziecko?


Dieta w ciąży – jak się odżywiać i nie zwariować?

Chcąc znaleźć rzetelne porady na temat odżywiania w ciąży, przyszła mama musi niestety zmierzyć się z wieloma skrajnymi, nieraz sprzecznymi opiniami. Dziś już wiadomo, że sposób odżywiania kobiety ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój płodu. Niegdyś krążyły jednak różne opinie dotyczące tego tematu, a na przykład że kobieta w ciąży ma jeść za dwoje. Ale to nieprawda – istotna jest nie tyle ilość spożywanego pokarmu, ile jego jakość. Nie można więc popadać w skrajności. Zatem przejdźmy do konkretów.

Co należy jeść w ciąży – przegląd produktów pod kątem ich wartości odżywczych

Chociaż w ciąży czasem zaleca się suplementowanie pewnych składników odżywczych, o wiele lepiej dostarczać je do organizmu z pożywieniem. Gdzie znajdziemy najważniejsze składniki odżywcze, które powinna mieć w diecie każda kobieta w ciąży?

  • Kwas foliowy – znajdziemy go przede wszystkim w zielonych warzywach (szparagi, świeży bób, brokuły, awokado), ale też w soczewicy, burakach czy fasoli;
  • Kwasy tłuszczowe Omega-3 – ich źródłem są głównie tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, olej lniany i awokado;
  • Jod – znajdziemy go w rybach morskich, algach i wodorostach, orzechach laskowych i niektórych zielonych warzywach, na przykład w brokułach;
  • Wapń – źródłem wapnia są produkty mleczne, mleko kokosowe, sezam, sardynki, nasiona roślin strączkowych, nasiona chia, mak, jarmuż lub suszone figi;
  • Witamina E – obecna jest w orzechach laskowych, migdałach, olejach roślinnych czy pestkach dyni;
  • Magnez – źródłem magnezu jest biała fasola, mak, daktyle, migdały, kasza gryczana i pestki dyni;
  • Żelazo – znajdziemy je głównie w mięsie czerwonym, ale także w jajach, rybach, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie na zakwasie, burakach, zielonych warzywach, nasionach roślin strączkowych czy pestkach dyni.
dieta dla kobiet w ciąży

Dieta w ciąży bogata w naturalne źródła witamin znacząco ułatwia ich przyswajanie przez organizm – nieporównanie bardziej niż z jej syntetycznych źródeł. Warto więc na początek dobrze przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i wprowadzić do diety produkty, które dostarczą te cenne składniki odżywcze.

Czego w ciąży jeść nie możesz?

Chociaż ciąża to nie choroba, to jednak kwestie takie, jak odżywianie, muszą być bardzo kontrolowane. Istnieją produkty, których kobieta w ciąży nie powinna spożywać i ma to swoje uzasadnienie naukowe. Przede wszystkim ciężarne muszą unikać jedzenia mięs nie[poddanych obróbce termicznej, ryb drapieżnych pochodzących z zanieczyszczonych akwenów, jaj surowych i gotowanych na miękko, nieumytych owoców i warzyw, surowego mleka oraz serów powstałych na jego bazie. Powód jest jeden – wszystkie te produkty mogą potencjalnie zawierać groźne bakterie i pasożyty mogące nawet spowodować utratę ciąży. Bardzo popularnym schorzeniem wywołanym pasożytem jest toksoplazmoza, niezwykle groźna dla płodu.

Tak naprawdę każdy z nas powinien strzec się produktów będących potencjalnym źródłem bakterii czy pasożytów. Oczywiście naturalnym jest, że kobieta w ciąży powinna bezwzględnie wystrzegać się alkoholu i innych używek, a także produktów mocno przetworzonych.

przetworzona żywność może zaszkodzić kobietom w ciąży

Co oprócz diety? Zadbaj o zdrowy sen!

Zdrowe odżywianie to jeden z kilku elementów, o który powinna zadbać kobieta w ciąży. Dla prawidłowego rozwoju dziecka znaczenie ma także odpowiednia ilość i jakość snu. Niestety, dolegliwości ciążowe, jak i rosnący z czasem brzuch może utrudniać kobiecie spanie w nocy oraz znalezienie wygodnej i bezpiecznej pozycji do snu. Może jako przyszła mama zastanawiasz się, na którym boku spać w ciąży, czy lepiej spać na plecach, czy można spać na brzuchu itd.

Zasadniczo w pierwszym trymestrze ciąży, gdy brzuch jest jeszcze mały, nie ma przeciwwskazań ku temu, by kobieta spała na nim, jeśli tylko jest jej tak wygodnie. Niemniej rozsądnym wyjściem jest też stopniowe uczenie się spania w innych pozycjach, aby przyzwyczaić się do nich, gdy już brzuch będzie większy. Przyszła mama ma więc do wyboru spanie na plecach lub na boku.

ciąża - spanie w ciąży

Jaka pozycja będzie najlepsza? Wszystko zależy od tego, jak przebiega ciąża i jakie są wskazania lekarza prowadzącego. Krąży ogólna opinia, że w ciąży najlepiej spać na lewym boku, gdyż wtedy do dziecka dociera najwięcej substancji odżywczych z krwi matki. Ale tak naprawdę, gdy ciąża przebiega prawidłowo i nie jest to ciąża bliźniacza, kobieta może spać zarówno na lewym, jak i prawym boku. To samo dotyczy spania na plecach – ważne jest, by było wygodnie, bo ostatecznie najważniejszy jest zdrowy, nieprzerywany sen. Pomocne w zachowaniu prawidłowej pozycji są specjalne poduszki dla kobiet w ciąży w kształcie półksiężyca lub rogala, mające zapewnić podparcie.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://ktomalek.pl/blog/jaka-jest-najlepsza-pozycja-do-spania-w-ciazy-podpowiadamy/w-1548

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments