mycie zebow

Jak łatwo zachęcić dziecko do mycia zębów?

Spread the love

Zęby naszych pociech są niezwykle wrażliwe i podatne na różnego rodzaju ubytki, a także na próchnicę. Trzymanie się zasad profilaktyki stomatologicznej sprawi, że unikniemy poważnych problemów. Warto również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Kluczowym aspektem jest przecież to, aby nauczyć dziecko dbania o zęby, prawidłowego szczotkowania, jak również stosowania nici stomatologicznych.

Dzieci są niezwykle wrażliwymi pacjentami, którzy wymagają systematycznej oraz często dokładnej diagnostyki, a także regularnych wizyt w gabinecie stomatologa lub ortodonty. To właśnie od rodziców zależy to, jaka wiedza z zakresu higieny jamy ustnej zostanie dzieciom przekazana. Im zostanie to lepiej zrobione, tym na pewno o wiele lepszy efekt osiągniemy w przyszłości. Naszym dzieciom będzie po prostu łatwiej uniknąć ubytków, leczenia kanałowego, nie będą musiały wydawać dużych sum na leczenie.

Elementy profilaktyki stomatologicznej obejmują:

– regularne mycie zębów,
– czyszczenie powierzchni międzyzębowych,
– płukanie jamy ustnej specjalnym płynem,
– zmianę niekorzystnych dla zębów nawyków żywieniowych,
– zrozumienie, jak ważne jest to, aby o zęby dbać w sposób prawidłowy.

Jak uczyć dzieci dbania o zęby?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić fakt, jak ważna jest nauka kompleksowego dbania o zęby, jak również, że nie jest to zadanie łatwe. Kluczowa jest przede wszystkim systematyczność oraz wytrwałość rodziców. Co należy robić? Przede wszystkim należy:

– samemu dawać bardzo dobry przykład i regularnie dbać o zęby,
– myć zęby razem z dziećmi,
– stosować dobrej jakości pasty do zębów, szczoteczki elektryczne, płyny do płukania jamy ustnej,
– stosować środki dopasowane do potrzeb dzieci, np. pasty smakowe,
– stosować różnego rodzaju piosenki, które zachęcają do mycia zębów,
– mierzyć czas (na przykład przy pomocy stopera lub klepsydy),
– śmiać się dla rozluźnienia atmosfery.

Warto uczyć dziecko przy pomocy interaktywnych zabawek, śpiewania piosenek. Dzieci kochają różnego rodzaju bajki, w internecie bez żadnego problemu można znaleźć takie, które dotyczą tematyk mycia zębów oraz dokładnie pokazują, ja to robić, aby uniknąć na przykład próchnicy.

Ważna jest również sama technika mycia zębów. Trzeba to robić prawidłowo i wykorzystywać między innymi specjalne płyny barwiące, które dokładnie pokażą dziecku zęby, które zostały nieprawidłowo umyte.

Bardzo dobrą metodą jest to, aby podczas nauki mycia zębów wykorzystywać zabawę oraz wprowadzać po prostu dobry nastrój. Dbanie o higienę jamy ustnej może być przyjemnością.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments