Pomysły na kolację dla dziecka

Spread the love

Kanapka z dżemem, tosty z żółtym serem i ketchupem albo naleśniki z Nutellą – brzmi znajomo, prawda? Na taką kolację skusiłby się z pewnością nawet największy niejadek, ale … czy to faktycznie dobre rozwiązanie? Zobacz, jak powinna wyglądać idealna kolacja dla dziecka i sprawdź, kiedy Twoja pociecha powinna ją zjeść najpóźniej.

O tym, że Twoja pociecha powinna rano przed wyjściem do przedszkola czy szkoły zjeść śniadanie – słyszałaś już nie raz. Wiesz więc, że śniadanie odgrywa podwójną rolę. Po pierwsze – wyrównuje niedobory energii. Po drugie zapewnia pożywienie dla mózgu – co dla dzieci, które poznają świat i przyswajają sporo wiedzy o nim, jest niezmiernie ważne. A co z kolacją? Czy o niej też musisz pamiętać, a może można ją opuścić? Wbrew temu co może Ci się wydawać – kolacja jest równie istotna w dziecięcej diecie co śniadanie. Niemożliwe? – a jednak to fakt. Nocą bowiem organizm Twojej pociechy wciąż pracuje – może nie tak intensywnie, jak w ciągu dnia, ale na pewno nie pozostaje bierny i tylko pozornie odpoczywa. Nocą zajęty jest on produkcją hormonu wzrostu, a także przetwarzaniem nabytych w ciągu dnia informacji. Aby obydwa te procesy przebiegały sprawnie, niezbędna jest w tym celu energia, którą organizm może czerpać właśnie ze składników, które dostał w postaci kolacji.

Kiedy jest najlepsza pora na kolacje dla dzieci?

Mimo, iż wieczorny posiłek jest ważny, to nie należy podawać go zbyt późno. Maluch, który nie ukończył jeszcze 2 lat, powinien zjeść kolację najpóźniej godzinę przed pójściem spać. Kolacja dla dzieci starszych powinna odbyć się nie później niż 2 godziny przed snem. Dlaczego pora kolacji jest taka ważna? Chodzi o to, aby żołądek zdążył strawić zaserwowany posiłek, a to wymaga również trochę czasu.

Jak dużo dziecko może zjeść na kolację?

Jak zatem widzisz, kolacja dla dziecka ma spore znaczenie, jeśli chodzi o jego rozwój. Mimo to musisz pamiętać, że kolacje dla dzieci nie powinny być zbyt syte, ale i nie za skromne. Maluch powinien odejść od stołu najedzony. Tylko wtedy nie będzie budził się z uczuciem głodu i penetrował kuchni w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. W ten sposób uchronisz go przed niekontrolowanym przybieraniem na wadze. Zatem ile może zjeść dziecko na kolację? Według specjalistów kolacja dziecięca nie powinna przekroczyć:

  • 175 kcal – w przypadku dziecka, które nie ukończyło roku;
  • 250 kcal – gdy dziecko należy do przedziału wiekowego 1-3 lat;
  • 350 kcal – gdy masz w domu przedszkolaka w wieku 4-6 lat.

Pilnowanie kaloryczności bywa trudne, ale powoduje, że dzieciom nie będzie groziła nadwaga czy otyłość.

Zdrowe pomysły na kolację dla dzieci

Już wiesz, dlaczego i kiedy warto podawać dzieciom kolację. Masz też wiedzę ile dziecko może zjeść na kolację. Czas byś dowiedziała się, co możesz podać swojej pociesze na ten ostatni posiłek w ciągu dnia. Oto pomysły na kolację dla dziecka, która zmieni się w pożywny i pełnowartościowy posiłek.

Tort omletowy

Koniecznie wykorzystaj do jego przygotowania pełnoziarnistą mąkę. Osobiście polecam ciekawą w smaku mąkę orkiszową. Jako „wypełniacz” czy „smarowidło” możesz wykorzystać twarożek zmieszany ze startym jabłkiem z rodzynkami i cynamonem lub kakao z miodem – w ten sposób zrobisz zdrowszą wersję czekolady. Tort przygotujesz w prosty sposób – wystarczy, że wylejesz na patelnię mniej ciasta. Wtedy powstanie kilka małych omletów. Wystarczy je przełożyć warstwą zdrowego kremu i udekorować jagodami czy borówkami oraz miodem.

Kanapki z dżemem

Możesz je przygotować tradycyjnie, ale i dodać troszkę fantazji. Chcąc, by była to zdrowa kolacja dla dziecka, wykorzystaj razowe pieczywo. Posmaruj je serkiem waniliowym lub naturalnym gęstym jogurtem. Na posmarowanej kanapce narysuj dżemowego kwiatka lub uśmiechniętą buzię. Na talerzyku możesz też położyć kilka cząstek orzechów włoskich.

Wesołe naleśniki ze zdrową „Nutellą”

Dzieciaki przepadają za naleśnikami z Nutellą. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś przygotowała je również na kolację. Pamiętaj o mące razowej! Zdrowy krem czekoladowy przygotujesz, łącząc zmiksowane: awokado i banana z odrobiną kakao. Dla lepszego smaku możesz dodać odrobinę miodu. Naleśnikom możesz też nadać dowolny kształt. Wykorzystaj w tym celu gotowe formy na ciastka, albo kup wcześniej specjalne silikonowe foremki na naleśniki.

Owsianka z fantazją

Jeśli do tej pory serwowałaś ją na tradycyjnym mleku – sięgnij po mleko roślinne, które zmieni smak potrawy, a dodatkowo zmieni ją w jeszcze zdrowszy posiłek. Przygotowaną potrawę możesz, udekorować kładąc na przemian cząstkę orzecha i jakiś owoc. Na środku narysuj serduszko z miodu.

Przykładowe dania są proste i szybkie w przygotowaniu. Nie sprawią więc problemu, a Twoje dziecko będzie miało szansę zjeść zdrowy, zabawny i pożywny posiłek.

Wieczorny posiłek dziecka – podsumowanie

  • Kolacja dla dziecka to ważny posiłek, którego nie należy pomijać.
  • Coś dobrego na kolację dla dzieci nie oznacza wszystkiego, na co maluchy mają ochotę. Trzeba też pamiętać, by jedzenia nie było zbyt dużo.
  • Kolacja dla dziecka, powinna być jak najbardziej kolorowa i dostarczać ważnych składników odżywczych.
  • Kolacja to dodatkowe kalorie – ważne jest więc, by dziecko nie najadało się tuż przed snem. Najbezpieczniejsza pora to godzina do dwóch przed pójściem spać.
  • Nie nadają się na kolacje dla dzieci produkty gotowe, ani takie, które zawierają dużo cukru. Te pierwsze to puste kalorie, po których maluch i tak będzie za chwilę czuł głód. Cukier z kolei spowoduje, że dziecko będzie miało problemy z zaśnięciem.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aga
aga
4 lat temu

mój 3,5 letni syn na kolacje nadal domaga się mleka. Jednak szklanka ciepłego mleka to już za mało dla niego i wtedy jako dodatek dostaje np. gorfy owsiane. Kiedyś znalazłam przepis i moje dzieci bardzo go polubiły. Starsza córka z kolei uwielbia płatki na kolacje. Aby były zdrowe wybieram płatki kukurydziane bez cukru. Dzieci czasem marudzą, że chciałyby czekoladowe ale wtedy wyjmuję z szafki bezlutenowe płatki czekoladowe i mieszam im w proporcji (na oko) ok 1/4 czekoladowych i reszta kukurydziane. Wtedy i one są zadowolone i ja. Takie płatki czekoladowe (bio czy bezglutenowe) są może i droższe, ale dzieci dostają… Czytaj więcej »