Ciąża do 12. tygodnia to okres dla wielu kobiet najtrudniejszego etapu w czasie dziewięciomiesięcznego oczekiwania na dziecko. To czas częstych mdłości, wymiotów, zawrotów głowy i nie najlepszego samopoczucia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na uciążliwe dolegliwości. Jednym z nich odpowiednio zbilansowana dieta. Jak powinna wyglądać dieta kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze?
Prawidłowo opracowany jadłospis to oczywiście nie tylko ulga w męczących dolegliwościach, ale przede wszystkich gwarancja prawidłowego rozwoju płodu. Warto zadbać o zdrową dietę szczególnie przed 12. tygodniem ciąży, ponieważ to kluczowy moment dla ciąży – zarodek lokuje się wówczas w macicy i wykształcają się liczne narządy, które rozwijają się w kolejnych trymestrach. To właśnie dlatego prawidłowe żywienie i dostarczenie dziecku niezbędnych składników odżywczych jest tak ważne.
Składniki odżywcze w diecie przyszłej mamy
Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Według Poradnika żywieniowego dla kobiet w ciąży opracowanego pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka dieta przyszłej mamy powinna być przede wszystkim urozmaicona i racjonalna. Kobieta w spodziewająca się dziecka, szczególnie w pierwszych 12. tygodniach ciąży, powinna jeść 5-6 niewielkich posiłków dziennie. Pozwoli jej to na złagodzenie częstych mdłości, a jednocześnie zagwarantuje dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na liście produktów, które nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć więc pełnoziarnistych produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, makarony) bogatych w błonnik, kwas foliowy, niacynę (witaminę B3), fosfor, żelazo, magnez oraz cynk.
Przyszła mama musi również zadbać o odpowiednią porcję białka niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka. Kobieta w ciąży powinna więc włączyć do jadłospisu mleko i produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych, ryby, mięso oraz jaja. Dieta ciężarnej musi zawierać też odpowiednią porcję zdrowych tłuszczów. Zawarte w nich kwasy omega-3 i omega-6 chronią przed wieloma chorobami, wspomagają układ odpornościowy oraz pozwalają maluszkowi na prawidłowy rozwój.
Co pić w pierwszym trymestrze ciąży? Kluczowa woda!
W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć także owoców i warzyw, które dostarczają organizmowi witamin i wody. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w okresie ciąży. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna pić około 2-2,5 litra wody dzienne. Mniejsza ilość wpływa na jakość i ilość wód płodowych, co może zaszkodzić maleństwu. Dietetycy z Instytutu Matki i Dziecka polecają kobietom ciężarnym także czerwoną herbatę, naturalne herbatki owocowe i ziołowe.
Pierwsze tygodnie ciąży – czego nie jeść?
W 2011 roku w periodyku Medycyna Ogólna i Nauka o Zdrowiu ukazał się artykuł Dieta ciężarnej a ryzyko wad wrodzonych dziecka. Autorzy publikacji poruszają temat nie tylko składników niezbędnych kobietom w ciąży, ale również dietetycznych zagrożeń dla przyszłych mam. Czołowe miejsce na liście substancji niebezpiecznych zajmują alkohol i kofeina, które negatywnie wpływają na rozwój płodu i mogą doprowadzić do wielu wad rozwojowych. Spożywanie alkoholu w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia anomalii czaszkowo-twarzowych, uszkodzeń mózgu w różnym stopniu zaawansowania, wad sercowo-naczyniowych i wielu innych. Ponadto długotrwałe picie alkoholu przez kobietę w ciąży prowadzi do niedożywienia dziecka, co z kolei jest powodem jego zaburzeń w rozwoju. Autorzy zwracają również uwagę na kofeinę i jej wpływ na kształtujący się organizm malucha. Przyszła mama powinna więc ograniczyć lub wyeliminować kawę, napoje energetyczne i herbatę.
Suplementacja w czasie ciąży
Lekarze i dietetycy zalecają kobietom spodziewającym się dziecka nie tylko przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, ale także suplementację niektórych witamin. Najważniejszą z nich jest witamina B9, czyli popularny kwas foliowy. Suplementy diety w 1 trymestrze ciąży? Obowiązkowo kwas foliowy! Warto przyjmować go jeszcze przed zajściem w ciążę. Jest obowiązkowy u pań w 1-12. tygodniu ciąży, ponieważ to od folacyny zależy prawidłowy rozwój układu nerwowego maleństwa. Regularne wizyty u lekarza prowadzącego i odpowiednie badania pozwolą ocenić stan zdrowia przyszłej mamy. Zdarza się bowiem, że kobieta spodziewająca się dziecka musi suplementować inne witaminy i mikroelementy. Trzeba jednak pamiętać, by nie decydować o suplementach samodzielnie – przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek preparatów konieczna jest porada lekarza.
Dieta przyszłej mamy powinna być przede wszystkim urozmaicona i bogata w cenne składniki odżywki. Ogromne znaczenie ma również stan zdrowia kobiety w ciąży – zdarza się bowiem, że niedobory muszą zostać wyrównane suplementami. Warto więc badać się regularnie, by w razie potrzeby szybko zareagować. Wszak zdrowie dziecka i jego mamy jest najważniejsze.
Idzie zgłupieć z jedzeniem w ciąży. Ja mam wspomnienia takie, że trudno było mi cokolwiek przełknąć. Ryby niby zdrowe, ale piszą ludzie, żeby uważać na ołów i mikroplastik. Teraz się okazuje, że w kaszy gryczanej niby super zdrowej są poprzekraczane poziomy glifosatu, a kurkumę od 40 lat barwią jakimiś chemikaliami, żeby była bardziej żółta…