Idealny ekspres dla miłośników kawy – jaki wybrać?

Spread the love

Lubisz kawę? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni ekspres!

Kawa – czarna, z mlekiem, ze śmietanką lub smakowa – to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie udanego dnia. Z przyjemnością o poranku wypijamy aromatyczne, esencjonalne espresso, które stawia nas na nogi. Do tostów francuskich czy rogalików doskonale pasuje śniadaniowa, delikatna latte. A spotykając się po południu z przyjaciółmi na małe co nieco, chętnie sięgamy po kremowe cappuccino.

Kawa towarzyszy nam od stuleci, a z biegiem lat udoskonalano sposoby jej parzenia. Dziś, aby spróbować idealnej kawy ze świeżo mielonych ziaren, nie trzeba udać się do drogiej, włoskiej kawiarni. Wystarczy kupić odpowiedni ekspres do kawy. No właśnie, ale jaki wybrać? Na rynku możemy znaleźć wiele różnych modeli. Czym się od siebie różnią? Na jakie funkcje zwracać szczególną uwagę?

Ekspresy do kawy – co dostaniemy w sklepach?

W sklepach z AGD możemy znaleźć wiele różnych urządzeń służących do parzenia kawy. Różnią się one od siebie nie tylko ceną, która może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Różnica tkwi także w sposobie parzenia kawy, a co za tym idzie, jakości otrzymanego naparu czy możliwości parzenia różnych rodzajów kaw. Do najprostszych zaliczamy kawiarki oraz ekspresy przelewowe. Bardziej zaawansowane technologicznie są ekspresy ciśnieniowe, w tym ekspresy kolbowe i na kapsułki. Omówmy pokrótce cechy każdego z produktów.

Kawiarki

Kawiarka to rodzaj czajniczka, który zbudowany jest ze zbiornika na wodę, sitko na zmieloną kawę i komory, przez którą przepływa zaparzony napój. Zasada działania kawiarki jest bardzo prosta. Po ustawieniu jej na kuchence woda w zbiorniku zaczyna się podgrzewać, a w końcu wrzeć. Poddana ciśnieniu, przepływa przez kawę w sitku i trafia do czajniczka jako esencjonalny napój. Cały proces trwa zaledwie kilka minut, a w jego trakcie otrzymujemy wyjątkowo aromatyczny napar. Wynika to z faktu, iż kawa nie znajduje się zbyt długo w wodzie – woda jedynie przez nią przepływa.

Najprostsze kawiarki wykonane są ze stali. W sprzedaży dostępne są także kawiarki ceramiczne oraz elektryczne. Te ostatnie nie wymagają stawiania na kuchence, a jedynie dostępu do źródła prądu.

Ekspresy przelewowe

Przelewowy ekspres do kawy to bardzo popularny wybór do domowej kuchni. Działa na bardzo podobnej zasadzie, co kawiarka. Jest zbudowany z dzbanka, komory na wodę oraz pojemnika na zmieloną kawę. Woda przelewa się przez kawę, a uzyskany w ten sposób napraw trafia do dzbanka. Umieszczając w pojemniku na kawę filtr, unikamy przedostania się fusów do naparu.

Ekspresy przelewowe różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością, co przekłada się na różną maksymalną ilość jednorazowo zaparzonego naparu. Nowoczesne modele posiadają dodatkowe praktyczne funkcje, na przykład płytę grzewczą, dzięki której możemy dłużej cieszyć się ciepłą kawą, czy blokadę kapania po wyjęciu dzbanka z ekspresu.

>> Czytaj więcej o łatwych w obsłudze ekspresach do kawy

Ekspresy ciśnieniowe

Ciśnieniowe ekspresy do kawy to najbardziej zaawansowane sprzęty, które możemy spotkać w lokalach gastronomicznych. Ale coraz częściej wybieramy je także do naszych kuchni. Czym się charakteryzują? Wyróżnia je przede wszystkim sposób parzenia kawy. Otóż ziarna kawy są poddawane wysokiemu ciśnieniu na poziomie od 9 do nawet 15 barów. W efekcie otrzymana kawa smakuje wybornie.

Automatyczny ekspres ciśnieniowy posiada rozbudowany system pozwalający na parzenie różnych rodzajów kaw. Jego użytkowanie ułatwia programator, dzięki któremu możemy jednym naciśnięciem guzika wybrać rodzaj kawy i pojemność i po prostu czekać na jej przygotowanie. Taki ekspres bywa też wyposażony w wbudowany spieniacz do mleka oraz młynek do kawy. To udogodnienia pozwalające całkowicie zautomatyzować proces przygotowywania różnych rodzajów kaw – od espresso, przez latte po cappuccino.

Ekspresy kolbowe

Ekspresy kolbowe zaliczamy do ciśnieniowych ekspresów półautomatycznych. Stosuje się je przede wszystkim do parzenia idealnego espresso, a jeśli są wyposażone w dyszę do mleka, można przygotować także inne rodzaje kaw. Korzystanie z nich wymaga umiejętności i doświadczenia. Z tego względu jest to ulubiony sprzęt baristów. Niemniej jednak nadaje się także do parzenia kawy w zaciszu domowym.

Kawa z ekspresu kolbowego

Mówiąc najkrócej, korzystanie z ekspresu kolbowego wymaga wcześniejszego rozgrzania ekspresu oraz kolby, zmielenia kawy w młynku, następnie umieszczenia jej odpowiedniej ilości w kolbie, mocnego dociśnięcia kawy i umieszczenia kolby w ekspresie. Dopiero wtedy rozpocznie się proces parzenia, który trwa niecałe 30 sekund.

Ekspresy kapsułkowe

To najprostszy w użyciu rodzaj ekspresu ciśnieniowego. Zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów i posiada oryginalny design. Z tego względu wiele osób wybiera go do swojej kuchni, ponieważ prezentuje się bardzo atrakcyjnie i nie zabiera zbyt wiele miejsca na blacie. Aby przygotować w nim kawę, wystarczy włożyć do specjalnego pojemnika kapsułkę z kawą i uruchomić urządzenie. W ten sposób można przygotować także herbatę, kakao czy gorącą czekoladę.

Jedynym ograniczeniem jest konieczność kupowania kapsułek dopasowanych do modelu urządzenia, który posiadamy. Ekspresy kapsułkowe są dostępne w atrakcyjnych cenach, niemniej każdego miesiąca musimy liczyć się z wydatkiem na kapsułki, które są droższe niż tradycyjna kawa w ziarnach.

Ekspres do kawy – na co zwrócić uwagę?

Jak więc zadecydować, jaki ekspres do kawy będzie dla nas najlepszy? Musimy zastanowić się jak często pijemy kawę i czy jest to tylko klasyczna mała czarna czy może gustujemy w różnych kawach smakowych. Dla tych, którzy lubią o poranku sączyć czarną, aromatyczną kawę odpowiedni będzie ekspres przelewowy z dużym dzbankiem.

Dla prawdziwych koneserów kawy zdecydowanie większe możliwości da ekspres wysokociśnieniowy automatyczny. Zaparzymy w nim właściwie każdą kawę, a obsługa ekspresu nie wymaga od nas zdolności baristycznych.

A jeśli pragniesz, by ekspres do kawy nie zajmował dużo miejsca w małej kuchni, a kawę pijasz raczej okazjonalnie, wybierz ekspres na kapsułki.

>> Czytaj więcej o dodatkowych funkcjach ekspresów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments