Dieta bezmięsna budzi sporo kontrowersji. Jedni uważają ją za najzdrowszy sposób odżywiania. Inni twierdzą wręcz, że wegetarianizm zubaża organizm, obiera siły, a nawet może stać się przyczyną wielu problemów ze zdrowiem, jak chociażby anemia czy zaburzenia hormonalne. Dzisiaj krótko o najczęstszych mitach dotyczących tego specyficznego menu oraz o tym, skąd się one biorą i jak jest naprawdę.
Co to jest wegetarianizm?
Pod pojęciem tym kryje się świadoma rezygnacja z sięgania po dania mięsne – w tym także te składające się z ryb i owoców morza. Jednak są i tacy, którzy traktują go, jako styl i filozofię życia. To osoby działające czynnie na rzecz ochrony zwierząt, przyrody. Chętnie włączają się one również w pomoc organizacjom zwalczającym epidemię głodu na świecie.
Za kolebkę wegetarianizmu uznaje się Indie, gdzie stanowił element systemu religijnego. Jednocześnie uważa się, że etyczny i ideologiczny wymiar nadali mu pitagorejczycy. Zaś za pierwszego znanego wegetarianina uznawany jest Leonardo da Vinci.
Różne formy wegetarianizmu
Dieta ta w swoim podstawowym założeniu ogranicza się do eliminacji mięsa z codziennego menu. Istnieją też pewne jej odmiany, które charakteryzują się dopuszczaniem pewnych grup produktów do spożywania bądź wiążą się z dodatkowymi ograniczeniami. Wśród najbardziej popularnych wymieniane są:
- weganizm – prócz mięsa nie ma w nim także: mleka, serów, jaj i miodu;
- frutarianizm – dieta opierająca się na spożywaniu jedynie określonych owoców i warzyw;
- witarianizm – to wersja wegetarianizmu, w której jada się tylko i wyłącznie świeże produkty niepoddawane żadnej obróbce termicznej.
Dieta bezmięsna – najczęstsze mity z nią związane
Sposób odżywiania, o jakim mowa staje się obecnie niezwykle modny. Wśród osób, które decydują się na niejedzenie mięsa, królują głównie celebryci, gwiazdy kina czy estrady oraz nastolatki. Swój wybór tłumaczą głównie względami etycznymi, ale i…panującą modą. Jego wciąż rosnąca popularność spowodowała, że powstało wokół niego sporo mitów. Poznajmy najczęściej powtarzane i sprawdźmy ile w nich prawdy.
Wegetarianizm grozi anemią
Nie do końca jest to prawdą. Otóż faktycznie, na wystąpienie niedokrwistości narażone są osoby, które spożywają wyłącznie surowe, czyli nieprzetworzone potrawy. Dzieje się tak, ponieważ rośliny prócz cennych składników odżywczych, dostarczają również żelazo niehemowe – trudno przyswajalne i słabiej wchłaniane. Są one też źródłem kwasu fitynowego, który po raz kolejny staje na przeszkodzie pobierania żelaza z pożywienia. Jeśli jednak włączą one do diety spirulinę lub witaminę B12, mogą uniknąć tego problemu. Poza tym badania wykazują jednoznacznie, że znacznie częściej choroba ta pojawia się ze względu na występowanie ukrytych krwawień, a te nie mają związku z dietą wyłączającą mięso.
Bezmięsna dieta wydłuża życie
To niestety fałsz. Jak dotąd nie pojawiły się badania, które potwierdziłyby tą tezę. Wprost przeciwnie – ujawniły one, że różnica w długości życia między mięsożercami a jaroszami jest minimalna, a wręcz zerowa.
Dieta wegetariańska szkodzi dzieciom
To nieprawda. Potwierdzają to zarówno badania przeprowadzane na terenie USA, jak i Polski. Wiele jednak zależy w tej kwestii od właściwie budowanego jadłospisu. Niezbędna jest również suplementacja witaminy B12 oraz wapnia.
Brak mięsa w diecie sprzyja urodzie
Niestety to nie do końca prawda. O ile używanie tzw. wegańskich kosmetyków to faktycznie samo dobrodziejstwo dla naszych: skóry, włosów czy paznokci, o tyle już sama eliminacja mięsa – i to zwłaszcza z dnia na dzień – a także niewłaściwie zbilansowana dieta, mogą mieć dość opłakane skutki. Możemy zauważyć wyraźne pogorszenie wyglądu (poszarzała cera), ale i kondycji skóry (wypryski, zmiany trądzikowe, kruchość paznokci, wypadanie włosów). Ma to związek z niedoborami: kolagenu, cynku, żelaza, selenu.
Wegetarianie są zbyt chudzi i niedożywieni
To kolejny mit, który bierze się głównie z faktu, że osoby będące na diecie bezmięsnej, są z reguły dość szczupłe. Nie ma to jednak nic wspólnego z niedożywieniem… Smukła sylwetka bierze się u nich zupełnie z innych przyczyn. Otóż tak dzieje się jednak tylko wtedy, gdy prowadzą one jednocześnie w miarę aktywny, a przede wszystkim zdrowy tryb życia. Jest to również możliwe kiedy w ich diecie przeważają roślinne źródła białka, czyli ryż, soja oraz warzywa strączkowe.
Dieta wegetarian jest najzdrowsza na świecie
To najczęstsze sformułowanie, jakim posługują się zwolennicy tego stylu żywienia. Jednak brak co do niego naukowego potwierdzenia. Być może bierze się ono z przekonania, iż warzywa i owoce uznawane za podstawowe i najważniejsze składniki tej diety, same w sobie są zdrowe. Dieta bezmięsna może sprzyjać naszemu zdrowiu, ale niewłaściwie skomponowana potrafi zaszkodzić.
Mity na temat wegetarianizmu biorą się głównie z dość pobieżnych obserwacji oraz braku odpowiedniej wiedzy. Większość z nich nie posiada nawet swojego medycznego, czy naukowego potwierdzenia. Mimo to, chcąc przejść na wegetarianizm, powinniśmy pamiętać, by nie robić tego natychmiast, a stopniowo. Warto też przemyśleć motywację, dla której chcemy podjąć się takiej zmiany i na jak długi czas.