Jak wrócić do formy po ciąży?

Spread the love

Przede wszystkim musisz dać sobie trochę czasu i uświadomić, że tak, jak etapami zmieniało się Twoje ciało, tak teraz będzie wyglądała Twoja „pociążowa regeneracja”. Co to oznacza w praktyce? – że najbliższych kilka tygodni (tzw. połóg) ma być czasem, w którym będziesz regenerowała siły fizyczne, ale również psychiczne. W tym czasie oczywiście musisz zajmować się maleństwem, ale nie oponuj, gdy mąż/partner czy najbliższa rodzina będzie chciała Cię wyręczać w pieczy nad nim. Zakupy, porządki czy chociażby przygotowywanie posiłków dla rodziny oddaj najbliższym. Ty jak najwięcej leż, wypoczywaj oraz staraj się jak najwięcej spać w ciągu dnia – sen to jedna z tych naturalnych metod, które pomagają szybko wrócić do formy.

Pamiętaj, że chociaż dzielnie zniosłaś trudy ciąży, a potem porodu, to teraz Twój organizm został maksymalnie wyczerpany. Każde większe obciążenie może zakończyć się dla Ciebie zasłabnięciem, krwotokiem, a także osłabieniem mięśni.

Po drugie – zadbaj o swój stan psychiczny. Staraj się jak najczęściej uciekać myślami od tego, jak teraz będzie wyglądało Twoje życie. Zamartwianie się na zapas nie jest teraz najlepszym rozwiązaniem. Zamiast tego umów się do fryzjera. Obejrzyj sezon ukochanego serialu. Kup sobie najnowszą książkę ulubionego autora lub wybierz coś z nowości. Idź na zakupy albo zrób sobie prezent w postaci zakupu drobnej biżuterii czy kosmetyku.

Po trzecie – zadbaj o potrzeby Twojego ciała. Sięgaj po kosmetyki minimalizujące rozstępy oraz silnie ujędrniające. Dbaj przede wszystkim o higienę intymną. Podmywaj się chłodną wodą lub specjalnym płynem, a także przynajmniej 20 minut dziennie zapewnij dostęp powietrza do miejsc intymnych – dzięki temu krocze się szybciej zagoi i unikniesz wszelkiego rodzaju infekcji.

Jak powinna wyglądać dieta po porodzie?

Kolejny ważny element ułatwiający ci powrót do formy po ciąży to właściwa dieta. Pamiętaj, że nawet jeśli przybrałaś sporo na wadze, nie możesz natychmiast przechodzić na dietę niskokaloryczną. Odbyłoby się to ze szkodą dla wycieńczonego organizmu. Zatem jak powinna wyglądać dieta po porodzie? Jeżeli karmisz piersią, powinnaś przejść na dietę lekkostrawną, czyli unikać pokarmów smażonych, tłustych i wzdymających. Są to produkty, które mogą zaszkodzić dziecku, czyli wywołać u niego biegunkę, bolesne kolki czy zaparcia.

Pamiętaj też, aby bezwzględnie zrezygnować z alkoholu, gdyż grozi to zatruciem maleństwa. W przypadku, gdy nie karmisz piersią, powinnaś wyrzucić z jadłospisu – cukier oraz produkty zawierające dużą ilość węglowodanów i tłuszczu. Warto jeść niewielkie porcje, ale często – co 2-3 godziny. Ostatni posiłek powinien być, jak najlżejszy i zjedzony na ok. 3-4 godziny przed snem. Staraj się nie podjadać między posiłkami. Komponując posiłki, powinnaś zadbać o to, by w Twoim menu znalazło się jak najwięcej chudego mięsa i wędlin oraz nabiału, a także warzyw i owoców.

Najlepsze ćwiczenia po porodzie

Powrót do formy po ciąży to również aktywność fizyczna. Specjaliści twierdzą, że gdy rodziłaś naturalnie, możesz zacząć ćwiczyć już w miesiąc po porodzie. Jeśli było u Ciebie wykonywane cesarskie cięcie – tutaj powinnaś odpocząć 6 tygodni. Jakie ćwiczenia po porodzie są najlepsze? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju ćwiczenia cardio. Najlepszą opcją będą tu godzinne spacery z wózkiem, ale dość szybkim krokiem. Możesz też kupić sobie stepper i codziennie trenować na nim niezbyt intensywnie marsze od 15-30 minut. Musisz też wykonywać ćwiczenia rozciągające i modelujące, takie jak np. brzuszki skośne czy hula-hop. Warto byś wykonywała również takie ćwiczenia po porodzie, jak:

  • wciąganie brzucha – wykonuj je w taki sposób, jakbyś chciała przyciągnąć pępek do kręgosłupa;
  • wzmacnianie mięśni dna miednicy – napinaj je tak, jakbyś chciała powstrzymać oddawanie moczu i wytrzymaj tak przez kilka sekund;
  • wzmacnianie mięśni grzbietu oraz klatki piersiowej – wykonuj tzw. koci grzbiet oraz proste ćwiczenia z użyciem butelki wody – na początek o pojemności 0,5-1 litra lub hantli (Chwyć ciężarki w dłonie i wyciągnij je przed siebie. Następnie odciągaj je i przyciągaj do siebie.).

Jak szybko schudnąć po ciąży?

Kiedy można zacząć typową dietę odchudzającą po ciąży? Specjaliści twierdzą, że najbezpieczniej dla mamy i dziecka będzie, gdy zacznie ona dietę niskokaloryczną nie wcześniej niż pół roku po urodzeniu. Wtedy dopiero organizm zaczyna odzyskiwać równowagę. Nie ma przy tym znaczenia, czy karmi się wtedy piersią czy też nie. Jak szybko schudnąć po ciąży? Przede wszystkim musisz ustalić cel główny i podzielić go na etapy.

Po drugie sprawdź, czy potrafisz sama się zmobilizować do pracy nad sylwetką, czy potrzebujesz realnego wsparcia. Jeśli niezbędna jest ci motywacja, zapisz się na zajęcia grupowe w klubie fitness. Jeżeli jej nie potrzebujesz lub wstydzisz się porażki, gdyby jednak coś poszło nie tak, bądź nie w tempie, jakie sobie narzuciłaś, to załóż bloga i zapisuj w nim efekty swojej pracy.

Po trzecie – zamień walkę o kilogramy i centymetry na tygodniowe wyzwania, za każde z nich wyznaczaj sobie drobne nagrody. Po czwarte – pielęgnuj zdrowe nawyki i potraktuj ich wprowadzanie, jako jeszcze jedną zmianę w Twoim życiu. Nie zapominaj również o domowych zabiegach wyszczuplających i ujędrniających skórę. W tym celu wykorzystaj dostępne kosmetyki oraz posiłkuj się kawowym peelingiem. Jeżeli mimo wszystko efekty Cię nadal nie zadowalają i zależy Ci, aby naprawdę bardzo szybko schudnąć po ciąży możesz zawsze skorzystać ze specjalnych zabiegów wyszczuplających w dobrych salonach kosmetycznych, a także zapisać się do dietetyka i trenera personalnego.

Na powrót do formy po ciąży składa się kilka elementów. Są to: równowaga psychiczna, kondycja fizyczna i wymodelowanie sylwetki oraz właściwa dieta. Jeśli wszystkie te elementy połączysz ze sobą, to z pewnością odkryjesz swój własny przepis nie tylko na to, jak szybko schudnąć po ciąży, ale również, w jaki sposób odzyskać radość i energię niezbędne do pielęgnowania dziecka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments