wprowadzanie glutenu do diety niemowlęta

Zboża w diecie niemowlęcia – czy jest się czego bać?

Spread the love

Żywienie dzieci to duże wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale również dla lekarzy, którzy opiekują się swoimi pacjentami. Wprowadzanie nowych produktów do diety malucha, w tym kaszek dla niemowląt, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, dlatego rodzice podający swoim pociechom nowe produkty powinni mieć się na baczności.

Choć ryzyko reakcji alergicznej jest duże, specjaliści z polskiego Instytutu Żywności i Żywienia, apelują, by nie bać się wprowadzania do codziennego jadłospisu maleństwa kaszek dla dzieci. Podawanie produktów zbożowych w odpowiednim czasie nie tylko prawidłowo odżywia malucha, ale przede wszystkim chroni go przed potencjalnymi nietolerancjami pokarmowymi.

Pora na zboża – rozszerzanie diety niemowląt

Lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalistka pediatrii i neonatologii zauważa, że według najnowszego schematu żywienia zaleca się rozpoczęcie wprowadzania do diety niemowląt produktów zbożowych pomiędzy piątym a szóstym miesiącem życia. Specjaliści z Instytutu Żywienia zwracają również uwagę na ekspozycję na gluten – podawanie dziecku kaszki dla niemowląt z glutenem może być kluczowym elementem profilaktyki celiakii. Eksperci zauważają bowiem, że wczesne podawanie substancji alergizujących przyczynia się do uchronienia malucha przed późniejszymi nietolerancjami pokarmowymi. Danuta Chrzanowska-Liszewska zaleca więc dodawanie około pół łyżeczki kaszki dla dzieci przez pierwsze dni rozszerzania diety. Jeśli nie pojawi się reakcja alergiczna, w siódmym lub ósmym miesiącu życia można włączyć do codziennego jadłospisu kolejne produkty zawierające gluten (m.in. kasza, pieczywo).

Jak wprowadzić gluten w diecie niemowlęcia?

Danuta Chrzanowska-Liszewska zaleca wprowadzanie kaszek dla niemowlaka stopniowo. Nagłe podanie zbyt dużej ilości pokarmu może bowiem wywołać reakcję alergiczną lub niestrawność. Dodatkowo pediatra poleca dodawanie kolejnych produktów pojedynczo – łączenie różnych rodzajów zbóż może być zbyt trudne dla delikatnego układu pokarmowego maluszka. W czasie uzupełniania diety maleństwa należy bacznie obserwować dziecko, a wszelkie niepokojące objawy (m.in. kolki, wysypki, pokrzywki, rozdrażnienie, podwyższona temperatura) wymagają konsultacji lekarza.

Rodzaje zbóż

Dr Chrzanowska-Liszewska przypomina, że dzieci powinny jeść różne rodzaje kasz i zbóż, ponieważ każde z nich różni skład, a co za tym idzie, urozmaicenie zmniejsza ryzyko niedoborów w organizmie maluszka. Specjalistka zwraca również uwagę na rolę produktów pełnoziarnistych w diecie i zachęca do zapoznawania dzieci z ich smakiem najwcześniej, jak to możliwe. Dzięki temu wyrobimy dobre nawyki żywieniowe u pociechy. Lekarka przypomina też o tym, by podawać dzieciom zarówno produkty glutenowe, jak i bezglutenowe. Wyjątek stanowią oczywiście dzieci nietolerujące glutenu.

Zboża glutenowe

Co to jest gluten? Gluten jest rodzajem białka roślinnego, które występuje w niektórych zbożach. Jego kleiste właściwości są wykorzystywane w przemyśle spożywczym (głównie w piekarnictwie i cukiernictwie), ponieważ gwarantują gładkie i puszyste ciasto. Do zbóż glutenowych należą: pszenica, orkisz, jęczmień, owies oraz żyto. Początkowo można je włączyć do jadłospisu dziecka, podając kaszki dla niemowląt, z czasem warto jednak przejść na kasze i zupy (m.in. krupnik).

Zboża bezglutenowe

Zboża bezglutenowe, jak sama nazwa wskazuje, są pozbawione glutenu, dlatego mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją tego białka. Są również łatwiej trawione, więc świetnie nadają się jako element diety najmłodszych. Wśród zbóż bezglutenowych można wyróżnić: grykę, amarantus, ryż, proso (kasza jaglana), komosę ryżową (quinoa) oraz kukurydzę. Możemy podawać je w postaci kaszek dla dzieci lub jako samodzielne danie.

Rola produktów zbożowych w żywieniu najmłodszych

Produkty zbożowe pełnią istotną rolę w jadłospisie człowieka. Są ważne zarówno dla małych, jak i dużych o czym informuje najnowsza piramida żywienia opublikowana przez polski Instytut Żywności i Żywienia. Według najświeższych danych produkty zbożowe powinny stanowić około 40-60% dziennego pożywienia małego dziecka, ponieważ stanowią cenne źródło soli mineralnych i witamin. Zboża dostarczają bowiem organizmowi substancji takich jak: błonnik wspierający trawienie, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, potas, magnez, mangan siarki, cynk, kwas foliowy, krzem i wiele innych. Wszystkie składniki mineralne i witaminy są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego należy dbać o to, by jak najczęściej pojawiały się w diecie malucha.

Wielu rodziców obawia się włączania zbóż do diety dziecka ze względu na częste reakcje alergiczne oraz mity żywieniowe, informujące, m.in. o ogromnej szkodliwości glutenu. W rzeczywistości nie taki diabeł straszny, jak go malują, a rozsądne rozszerzanie jadłospisu malucha może wyjść mu tylko na zdrowie. Pamiętajmy jednak, by nie gotować kasz w zbyt dużej ilości wody, ponieważ w ten sposób wypłukujemy cenne składniki mineralne i witaminy, przez co potrawa staje się jałowa, a przecież to nie jest naszym celem. Nie bójmy się więc podawać dzieciom zbóż i jedzmy je na zdrowie!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments