mama trzyma na swojej dłoni małe stópki niemowlęcia

Mleko modyfikowane w diecie niemowlęcia

Spread the love

Karmienie piersią zapewnia dziecku optymalną dietę, bowiem w mleku mamy jest wszystko, czego maluszek potrzebuje. Zaleca się, aby karmienie naturalne utrzymać przez pierwszych 6 miesięcy, może być wówczas wyłącznym sposobem żywienia dziecka. Rozszerzając dietę o nowe produkty, w tym mleko modyfikowane, dobrze jest nadal karmić piersią (nawet do 2. roku życia). Wprowadzając karmienie mieszane warto wybrać takie mleko dla niemowląt, które będzie jak najbardziej zbliżone składem do mleka mamy (np. mleko następne HiPP 2 BIO COMBIOTIK®).

Kiedy w diecie dziecka pojawia się mleko modyfikowane?

Odpowiednie mleko dla niemowląt może wejść do diety dziecka w dwóch sytuacjach:

 • od pierwszych dni, kiedy z różnych powodów maluszek nie może być karmiony piersią
 • jako element karmienia mieszanego – jeśli dziecko nie najada się podczas karmienia piersią (np. mamie brakuje pokarmu), po ukończeniu 6 miesięcy, kiedy wprowadza się dodatkowe posiłki oparte na mleku modyfikowanym oraz w trakcie odstawiania dziecka od piersi, kiedy karmienie butelką ma zastąpić naturalne.

Zdrową i bezpieczną mieszankę powinien dobrać lekarz pediatra, musi być to mleko modyfikowane odpowiednie do wieku dziecka o optymalnym składzie. Rozszerzając dietę i w trakcie odstawiania dziecka od piersi wybiera się mleko następne (np. mleko następne HiPP 2 BIO COMBIOTIK®).

mama trzyma na rękach niemowlę

Jak wprowadzać karmienie mieszane?

Wprowadzanie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno być zaplanowane i przeprowadzane stopniowo. Jak każdy nowy produkt w diecie dziecka, również mleko dla niemowląt może smakować albo nie, może wywołać różne reakcje. Dlatego podaje się najpierw niewielkie ilości i obserwuje maluszka.

Nie można od razu przerwać karmienia piersią i przestawić dziecka na butelkę, tak samo jak nie powinno się szybko zastępować większości posiłków mlekiem modyfikowanym. Byłoby to ze szkodą dla dziecka i dla mamy, która musiałaby zmierzyć się z gromadzeniem się pokarmu w piersiach.

Na pewno przyda się kilka praktycznych wskazówek dotyczących wprowadzania mieszanego karmienia:

 • pierwsze porcje mleka modyfikowanego należy podawać, kiedy dziecko jest w dobrym humorze i niezbyt głodne,
 • warto karmić dziecko w takiej samej pozycji, jak podczas karmienia piersią,
 • jeśli dziecko ma nadal być karmione naturalnie i dodatkowo butelką, najpierw należy nakarmić je z piersi, a potem trochę mlekiem dla niemowląt,
 • jeśli karmienie mieszane jest etapem odstawiania od piersi, najpierw niech maluszek wypije mleko z butelki, a potem z piersi, aby nie pobudzać nadmiernie laktacji.

Nadal należy utrzymywać karmienie na żądanie.

Karmienie mieszane a zmiana mleka dla niemowląt

Jeśli dziecko było od początku dokarmiane mlekiem początkowym, po 6 miesiącach przychodzi czas na zmianę. W diecie maluszka powinno pojawić się mleko następne. Również na tym etapie warto skorzystać z porad specjalistów:

 • nie należy mieszać dwóch rodzajów mleka w jednej butelce,
 • w pierwszym dniu zastępuje się jeden mleczny posiłek nowym mlekiem modyfikowanym,
 • w kolejnych dniach można zwiększać liczbę podawanych porcji mleka następnego.
mama karmi dziecko butelką z mlekiem

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Wybór mleka dla niemowląt powinien być skonsultowany z pediatrą oraz adekwatny do wieku i etapu rozwoju dziecka. Nie zawsze pierwsze mleko modyfikowane w diecie dziecka jest mlekiem początkowym – dzieci karmione naturalnie zaczynają swoją przygodę z nowym mlekiem od następnego, kiedy nadchodzi czas na rozszerzanie diety albo odstawienie od piersi.

Dobre mleko dla niemowląt powinno dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jak najbardziej przypominać pokarm matki, w którym kluczową role odgrywają przyswajalne białko oraz probiotyki i prebiotyki, budujące odporność oraz wspierające procesy trawienne.

Mleko następne HiPP 2 BIO COMBIOTIK®– zdrowy i dobry wybór

opakowanie mleka HiPP BIO COMBIOTIC 2 - mleko następne

Rysunek 1: Mleko następne HiPP 2 BIO COMBIOTIK®

Wiele mam, za poradą pediatrów, podaje swoim maluszkom mleko modyfikowane HiPP 2 BIO COMBIOTIK®. Dlaczego właśnie ten produkt zdobył zaufanie lekarzy, rodziców i podniebienia dzieci:

 • mleka modyfikowane HiPP 2 BIO COMBIOTIK® są produkowane ze starannie wyselekcjonowanych surowców ekologicznych, które podlegają kontroli surowszej niż zalecają stosowne przepisy,
 • jest to produkt oparty na wieloletnich badaniach nad mlekiem mamy, zawiera wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich dla wieku proporcjach (probiotyki, prebiotyki oraz LC PUFA: ARA i DHA, czyli długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 6 i 3),
 • mleko dla niemowląt HiPP 2 BIO COMBIOTIK® zawiera laktozę oraz witaminy.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments