W każdej kuchni, a zwłaszcza w kuchni osób które kochają gotować, musi znaleźć się zestaw niezbędnych przypraw i ziół, które stanowią sekret niezwykłego smaku i aromatu. Wybór przypraw i ziół, których możemy używać do gotowania jest przeogromny, a do tego posiadają one szereg właściwości prozdrowotnych. Poniżej lista najczęściej wykorzystywanych przypraw w polskich kuchniach.
Sól
Sól, to jedna z najstarszych, a zarazem najczęściej i najchętniej wykorzystywana przyprawa na całym świecie. Dodaje smaku zarówno prostym, jak i wykwintnym daniom. Świetnie sprawdza się do konserwowania przeróżnych produktów spożywczych. Jednak od lat lekarze ostrzegają nas przed szkodliwym nadmiarem soli w organizmie. Jej obecność w gotowych daniach jest szczególnie zdradliwa, dlatego jak najrzadziej sięgajmy pod produkty spożywcze wysokoprzetworzone, należy też ograniczyć stosowanie soli do codziennego gotowania, zastępując ją innymi przyprawami i ziołami.
Pieprz
Czarny pieprz, to obok soli najpopularniejsza przyprawa stosowana w kuchni. Jeszcze w nie tak odległej przeszłości był równie cenny jak złoto. Pieprz zaostrza i podkreśla smak potraw, nadając im charakterystycznej pikanterii. Doceniany jest za swoje właściwości: przeciwzapalne, dezynfekujące, rozgrzewające oraz odchudzające, gdyż przyśpiesza metabolizm. Trzeba podkreślić, że pieprz zaostrza również apetyt, dlatego jego działanie może być przewrotne.
Pietruszka
W każdej kuchni powinna znaleźć się pietruszka, zarówno ta suszona jak i świeża. Zielona natka pietruszki, to świetny i zdrowy dodatek do zup, sosów i sałatek i innych przekąsek. Świeża czy też suszona, dodaje aromatycznego zapachu i smaku, a do tego jest bogatym źródłem witaminy C i A oraz wapnia, magnezu, potasu i żelaza.
Lubczyk
Lubczyk to wyjątkowo aromatyczna przyprawa, która dodatkowo jest sprawdzonym afrodyzjakiem. W kuchni wykorzystujemy zarówno świeże liście lubczyku np. zup, sałatek, sosów, wekowanych warzyw i potraw mięsnych, a także nasiona jako przyprawę do ziemniaków, makaronów czy wypieków. Doceniany jest za swoje działanie rozkurczowe i moczopędne, ponadto zapobiega wzdęciom i biegunkom.
Koper
Koperek na stałe wpisał się w tradycyjną, polską kuchnie. Trudno wyobrazić sobie niedzielny obiad u mamy czy babci bez dodatku tej przyprawy. Koper jest chętnie dodawany do zup, sosów i sałatek, a także dań mięsnych i rybnych, nadając delikatny, ziołowy aromat i smak, wydobywając z każdej potrawy, to co najlepsze. Pozytywnie wpływa na prace układu pokarmowego łagodząc wzdęcia i poprawiając trawienie, jest bogaty w witaminy i składniki mineralne.
Majeranek
Majeranek, to kolejna przyprawa, która na stałe zagościła w tradycyjnej polskiej kuchni. Chętnie dodajemy go zup, sosów i marynat. Majeranek świetnie sprawdza się jako przyprawa do pieczenia mięs i ryb. Jego charakterystycznego smaku i aromatu, nie sposób pomylić z żadną inną przyprawą. Skutecznie wspomaga pracę układu pokarmowego, zapobiega wzdęciom i kolkom jelitowym, posiada również właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalnie.